Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Gminy Stanisławów

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • Monitor Polski
  • Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
  • Dziennik Ustaw
  • Rządowe Centrum Legislacji
  • Gminny portal mapowy
  • ePUAP

Kalendarium

« poprzedni miesiąckwiecień 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.stanislawow.pl

Banery

  • Dokumenty zastrzeżone

Treść strony

Protokół Nr XVI/2016 z XVI sesji Rady Gminy Stanisławów w dniu 14 kwietnia 2016 r.

     Protokół Nr XVI/2016

z XVI sesji Rady Gminy Stanisławów

 w dniu 14 kwietnia 2016r.

 

 XVI sesja Rady Gminy Stanisławów w dniu 14 kwietnia 2016r. odbywała się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stanisławów, trwała od godz. 1600 do godz. 1900. Obrady prowadziła Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy Stanisławów.           

W obradach udział wzięli:

- Radni w liczbie 9 osób (nieobecni: Sylwester Bąkowski, Tadeusz Jurek, Andrzej Kowalczyk, Piotr Matusik, Wiesław Szponar),

- Adam Sulewski Wójt Gminy oraz kierownicy referatów UG,

- Kierownicy jednostek organizacyjnych,

- Artur Olszewski Radca Prawny,

- Sołtysi.

 Listy obecności w załączeniu do protokołu.

Ad 1.

Otwarcia XVI sesji dokonała Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy. Następnie w związku ze śmiercią Radnego Zbigniewa Popławskiego Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała uczczenie minutą ciszy jego pamięć, co nastąpiło.

Ad 2.

Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła porządek obrad i poinformowała, że na sali jest obecnych 8 radnych, co wobec ustawowego składu Rady Gminy wynoszącego 15 osób stanowi kworum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał. Po czym zapytała czy p. Wójt, bądź Radni chcieliby wnieść zmiany do porządku obrad?

Adam Sulewski Wójt Gminy zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad 5 punktów dot. gospodarki odpadami (druki od nr 103 do 107).

Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 8 radnych obecnych na sali obrad.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła porządek obrad ze zmianami. Głosowało 8 Radnych obecnych na sesji.

W tym momencie na salę obrad przybył Radny Sylwester Książek powiększając tym samym liczbę radnych obecnych na sesji do 9 osób.

Porządek obrad po zmianie przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
  2. Przedstawienie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z XV sesji.
  4. Sprawozdanie Wójta Gminy z wykonania uchwał i zadań między sesjami.
  5. Sprawozdanie przewodniczących stałych komisji Rady Gminy z prac Komisji między sesjami oraz zajęcie stanowiska Rady w sprawach wniosków Komisji, których tematów nie uwzględniono w porządku sesji.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stanisławowie.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stanisławowie do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej dotyczących dodatku energetycznego.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XV/73/2012 Rady Gminy Stanisławów z dnia 30 stycznia 2012 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Stanisławów na rok 2016.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2016.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Stanisławów na lata 2016-2024.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie wspólnej realizacji z Gminą    Dobre, Gminą Jakubów, Gminą Strachówka i Gminą Jadów projektu pn. Energia dla przyszłości – odnawialne źródła energii w gminach wschodniego Mazowsza: Dobre, Jakubów, Stanisławów, Strachówka, Jadów.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zapewnienie bezpłatnego transportu dla dzieci i uczniów wobec których Gmina Stanisławów nie ma obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu do oddziałów przedszkolnych i szkół w roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017.
  15. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy Stanisławów na 2016r.
  16. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi.
  17. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi.
  18. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi.
  19. Przyjęcie oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2015.
  20. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Programu współpracy Gminy Stanisławów z organizacjami pozarządowymi za rok 2015.
  21. Zajęcie stanowiska w sprawie wniosku mieszkańca Gminy o zakup części działki gminnej, położonej w Stanisławowie przy ul. Lubelskiej.
  22. Zapytania i wolne wnioski.
  23. Zamknięcie obrad.

 

Ad 3.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że protokół z poprzedniej sesji był sporządzony na tyle wcześnie, że wszyscy Radni mieli możliwość zapoznania się z nim. Następnie zapytała o uwagi do protokołu z XV sesji.

Radna Monika Uścińska zabierając głos poinformowała, że wysłała emailem uwagi do protokołu i do dnia dzisiejszego nie otrzymała odpowiedzi, stwierdziła, iż oczekuje odpowiedzi, czy zgłoszone uwagi są zasadne czy też nie.

Przewodnicząca Rady Gminy wyjaśniła, że w związku z uwagami P. Uścińskiej wystąpiła do Radcy Prawnego o opinię w tej kwestii. Na posiedzeniu Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa Radna zgodziła się z opinią Radcy Prawnego. P. Król poinformowała, że w grudniu 2015r. odbyło się spotkanie Przewodniczących Komisji, Przewodniczącej Rady Gminy, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy z p. Wójtem, na którym była mowa o tym, żeby protokoły nie były zbyt obszerne, ponieważ sesje są nagrywane i każdy może się z tym nagraniem zapoznać, poza tym protokół nie jest stenogramem.

 Radna Monika Uścińska zwróciła uwagę, że do tej pory nie otrzymała odpowiedzi zwrotnej do swoich uwag.

Przewodnicząca Rady Gminy odnosząc się do uwag Radnej Moniki Uścińskiej dodała, że zaznaczyła sobie kilka z tych uwag i odniosła się do nich. Jedną z uwag było pytanie skierowane do p. Wójta i Radnych dotyczące budowy sieci wodociągowej do pp. […] w […] i odczytała ten fragment uwag. Następnie p. Król wyjaśniła, że na poprzedniej sesji, w której p. Uścińska uczestniczyła, Rada Gminy dokonała zmian w budżecie Gminy w tym zakresie i to było podstawą dla p. Wójta, aby czynił dalsze kroki i wysłał zapytanie o cenę budowy tego odcinka sieci wodociągowej. Kolejna uwaga do protokołu dotyczyła braku załączników. Załącznikami do protokołu są projekty uchwał, które Radni otrzymują w materiałach na sesję i pisma rozpatrywane na sesji. Bez sensu jest skanowanie i przesyłanie jeszcze raz tych załączników, poza tym jest to dodatkowa praca pracownika obsługi rady gminy. P. Król zauważyła, że jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to zawsze może przyjść do Urzędu Gminy i zapoznać się z dokumentacją w wersji papierowej, która jest sporządzana z każdej sesji. Jest to dość obszerna dokumentacja. P. Król dodała, że od początku kadencji nie było uwag do protokołów, a w tej chwili okazuje się, że jest inaczej. Przewodnicząca stwierdziła, że protokoły są przejrzyste i zawierają wszystkie elementy zapisane w Statucie Gminy. Protokół nie jest stenogramem.

P. Uścińska zwróciła uwagę, że numeracja była pomylona.

Radny Zygmunt Ochman zabierając głos zaproponował, aby Przewodnicząca Rady Gminy, Radna Monika Uścińska i Hanna Pietrzyk pracownik obsługi rady gminy spotkały się i wyjaśniły wszystkie wątpliwości i udzieliły odpowiedzi p. Uścińskiej. W związku z powyższym Radny wniósł o zdjęcie z porządku obrad przyjęcie protokołu z XV sesji i przyjęcie go na kolejnej sesji. Radny zwrócił się o opinię do Radcy Prawnego, czy takie rozwiązanie jest możliwe.

Następnie Radny Dariusz Kraszewski zawnioskował o zamieszczanie w Biuletynie Informacji Publicznej wraz z protokołami, nagrań z sesji, które wiernie odzwierciedlają przebieg sesji. W tej chwili w BIP są tylko protokoły, które zawierają najważniejsze zapisy z przebiegu sesji.

Artur Olszewski Radca Prawny wyjaśnił, że aby nagrania mogły znaleźć się w biuletynie informacji publicznej musi nastąpić zmiana Statutu Gminy w tym zakresie. Należy zawrzeć zapis, że protokół jest skrótem, a nagranie wiernym odzwierciedleniem.

P. Uścińska zauważyła, że skrót musi odzwierciedlać rzeczywistość.

Radca dodał, że skrót powinien odzwierciedlać rzeczywistość, ale żeby była jasność, to generalnie zasada jest taka, że jeżeli Radni mają uwagi do protokołu, iż zapisy są nieprecyzyjne, albo jakieś wypowiedzi zostały pominięte, to zgłaszają to do Rady i to Rada decyduje czy jest to uwaga zasadna. Radca przyznał, że nie ma przeszkód, aby protokół został przyjęty na następnej sesji, to Rada głosuje czy zastrzeżenia do protokołu są zasadne czy nie. Podczas spotkania, Radna wskaże konkretnie, które wypowiedzi zostały pominięte i zostanie to przedyskutowane. P. Olszewski dodał, że Rada Gminy ma obowiązek udzielić odpowiedzi na zastrzeżenia w drodze głosowania.

Po czym Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie wniosek Radnego Zygmunta Ochmana o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego przyjęcia protokołu z XV sesji.

Wniosek został przyjęty 8 głosami ,,za”, przy 1 ,,przeciw”.

Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Ad 4.

            Otwierając dyskusję w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy.

Adam Sulewski Wójt Gminy zabierając głos złożył sprawozdanie z wykonania uchwał podjętych na XV sesji.

            Następnie przedstawił sprawozdanie z wykonania zadań między sesjami oraz krótką informację w zakresie realizacji inwestycji:

  • Obecnie trwa budowa kanalizacji we wsiach Prądzewo-Kopaczewo i Retków. Prace idą zgodnie z harmonogramem.
  • W okolicach Pustelnika, na terenie po byłej jednostce wojskowej,  firma TEXTRANS próbuje ponownie usytuować składowisko odpadów niebezpiecznych. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dziecka w Pustelniku zostało uznane za stronę w związku z czym będziemy na bieżąco informowani o wszystkich dalszych krokach odnośnie zbiórki odpadów niebezpiecznych. 
  • Został ogłoszony przetarg na dzierżawę ośrodków zdrowia, który dość długo był omawiany na posiedzeniach Komisji. Przetarg został ogłoszony po obradach Komisji Społecznej, która uznała, że jak najszybciej trzeba ogłosić ten przetarg. Obecnie czekamy na oferty zainteresowanych firm. Wszystkie szczegóły znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.
  • 22 marca odbył się w Mińsku Mazowieckim Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego. Zostało zajęte stanowisko w sprawie ustawy o obrocie gruntami. Na terenie powiatu mińskiego są przeważnie grunty V i VI klasy, jest to słaba ziemia, w związku z nowymi przepisami rolnicy bądź właściciele tych nieruchomości  nie będą mogli jej sprzedać i w konsekwencji nie będzie się rozwijało budownictwo jednorodzinne. Ustawa jest krzywdząca dla Powiatu Mińskiego. Stanowisko zostało przesłane do Sejmu.
  • Droga, która wiedzie z Choin przez Zawiesiuchy do Gminy Poświętne – udało się wspólnie z sołtysem wsi Zawiesiuchy przekonać Starostę Mińskiego do przejęcia tej drogi na rzecz powiatu mińskiego. Starosta Wołomiński jest również zainteresowany przejęciem drugiej części drogi, która leży na terenie Gminy Poświętne. Stan drogi jest bardzo słaby i mieszkańcy mają problem z dojazdem. Gmina Poświętne jest niechętna przekazaniu drogi, ponieważ w zamian musi przejąć inną drogę powiatową, która jest dłuższa i w słabym stanie. Gdyby to przedsięwzięcie udało się byłby to ciąg łączący dwa powiaty. W związku z tym odbyło się spotkanie z Wójtem i Radnymi Gminy Poświętne oraz Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych. Negocjacje nie były łatwe, ale jest nadzieja, że sprawa zostanie zakończona pozytywnie.
  • Został rozstrzygnięty przetarg na dostawę tłucznia, destruktu i żwiru. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to w maju będzie realizowany fundusz sołecki.
  • Naprawa dróg gminnych będzie się odbywać w oparciu o równiarkę i walec. Prace na drogach zostały rozpoczęte w marcu.
  • W związku z pożarami Wójt zaapelował, aby nie wypalać traw.
  • Trwają przygotowania do organizacji Dni Stanisławowa – 1 maja odbędzie się rajd rowerowy, 2 maja uroczystość w Gminnym Ośrodku Kultury, zaś 3 maja główna uroczystość, uroczysta Msza, przejście pod pomniki, atrakcje dla dzieci na boisku szkolnym. Wójt Gminy zaprosił wszystkich mieszkańców na odchody Dni Stanisławowa.

            Po czym głos zabrał Radny Dariusz Kraszewski, który zapytał czy w związku ze zmianą porządku obrad dotyczącą protokołu z poprzedniej sesji Rada Gminy nie powinna jeszcze raz przegłosować cały porządek po zmianie? Na jakiej podstawie Gmina może przekazać drogę gminną na rzecz Powiatu i czy to będzie zbycie?

            Adam Sulewski Wójt Gminy wyjaśnił, że droga zostanie przekazana na podstawie uchwały Rady Gminy.

            Artur Olszewski Radca Prawny wyjaśnił, że pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego takiej zamiany można dokonać i potwierdził, że będzie to zbycie drogi.

            Radna Monika Uścińska zapytała czy Rada Powiatu musi podjąć uchwałę o przejęciu drogi?

            Radca potwierdził, że Rada Powiatu musi podjąć taką uchwałę.

            Wójt Gminy stwierdził, że chciał tylko złożyć informację o swoich działaniach w tym kierunku i dodał, że przed kolejną sesją na posiedzeniach Komisji ten temat będzie omawiany.

            Następnie Radca Prawny udzielił odpowiedzi na pytanie Radnego Dariusza Kraszewskiego dotyczące zmiany porządku obrad. P. Olszewski wyjaśnił, że taki obowiązek nie wynika z ustawy, Rada wyeliminowała 1 punkt z całości porządku obrad i nie ma potrzeby głosować tej zmiany.

Ad 5.

Otwierając dyskusję w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Przewodniczących Komisji o złożenie sprawozdań z prac komisji między sesjami.

Jako pierwsza głos zabrała Radna Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa, która złożyła sprawozdanie z pracy komisji – wnioski stanowią załącznik nr 1 do protokołu.

Następnie sprawozdanie z pracy Komisji Budżetu i Gospodarki złożył jej przewodniczący Dariusz Kraszewski – wnioski stanowią załącznik nr 2 do protokołu. Przewodniczący Komisji przedstawiając sprawozdanie dodał, że Komisja dyskutowała o dzierżawie ośrodków zdrowia i konkluzja tej dyskusji była taka, że to Wójt Gminy jest odpowiedzialny za ogłoszenie przetargu oraz w jaki sposób będzie finansowany remont ośrodka zdrowia w Stanisławowie. Komisja stwierdziła, że nie jest zadowolona z sytuacji, że Radni otrzymują materiały na sesję na 2 dni przed posiedzeniem Komisji. W związku z tym Radni prosili o wcześniejsze przesyłanie przygotowanych projektów uchwał i pism, które będą rozpatrywane na posiedzeniach komisji i sesji. P. Kraszewski poinformował również, że padł wniosek, żeby Komisja odbywała posiedzenia 2 razy w miesiącu.

Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy złożyła sprawozdanie ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady Gminy, które odbyło się w dniu 17 marca – treść sprawozdania stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad 6.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Beatę Wąsowską Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

            P. Beata Wąsowska zabierając głos poinformowała, że zmiany Statutu należy dokonać w związku z nowymi zadaniami GOPS tj.: dodatkiem energetycznym, mieszkaniowym i świadczeniami wychowawczymi.

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/107/2016 w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stanisławowie, która stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Ad 7.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Beatę Wąsowską Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

            P. Beata Wąsowska zabierając głos poinformowała, że konieczność podjęcia  uchwały jest związana z tym, że GOPS otrzymał nowe zadanie z zakresu dodatku energetycznego.

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radny Zygmunt Ochman zgłosił wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radnego Zygmunta Ochmana. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stanisławowie do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej dotyczących dodatku energetycznego.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/108/2016 w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stanisławowie do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej dotyczących dodatku energetycznego, która stanowi załącznik nr 5 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Ad 8.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Beatę Wąsowską Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

            P. Beata Wąsowska zabierając głos poinformowała, że uchwalenie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020 wynika z art. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Następnie Kierownik GOPS omówiła główne cele programu i poinformowała, że środki na realizację programu pochodzą z budżetu Gminy. Sprawozdanie z realizacji Programu zostanie przedłożone Radzie Gminy.

            Radny Sylwester Książek zapytał czy te założenia są spójne i logiczne i czy nie odnoszą się do rozdawania jabłek? Mieszkańcy muszą podpisem potwierdzać odbiór i wynajdywać sobie powód, żeby jabłka otrzymać. Radny stwierdził, że nie rozumie w pełni uchwały.

Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy wyjaśniła, że Program nie dotyczy rozdawania jabłek.  

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy 8 głosami ,,za”, przy 1 ,,wstrzymującym” przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy 8 głosami ,,za”, przy 1 ,,wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XVI/109/2016 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020, która stanowi załącznik nr 6 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Ad 9.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Beatę Wąsowską Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

            P. Beata Wąsowska zabierając głos omówiła zmiany, które należałoby wprowadzić do uchwały Nr XV/73/2012 Rady Gminy Stanisławów z dnia 30 stycznia 2012 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Zmiany dot. m.in. zmiany kworum zespołu, sposobu powołania grupy roboczej, ponieważ nie ma obowiązku regulowania tej kwestii w formie uchwały, z uwagi na to, że wynika to wprost z ustawy oraz częstotliwości składania sprawozdania. Dotychczas był obowiązek półrocznego sprawozdania, a teraz byłoby roczne sprawozdanie.

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Mariola Orłowiec zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Mariolę Orłowiec. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/110/2016 w sprawie zmiany uchwały Nr XV/73/2012 Rady Gminy Stanisławów z dnia 30 stycznia 2012 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania, która stanowi załącznik nr 7 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

   

Ad 10.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że jeśli są jakieś pytania do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Stanisławów na rok 2016, to Sekretarz Gminy udzieli odpowiedzi na pytania.

W związku z tym, że nie było pytań do projektu uchwały, Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o opinię Komisji o projekcie uchwały.

            Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Mariola Orłowiec zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Mariolę Orłowiec. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy 7 głosami ,,za”, przy 1 ,,przeciw” i 1 ,,wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XVI/111/2016 w sprawie uchwalenia Gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Stanisławów na rok 2016., która stanowi załącznik nr 8 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 11.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Czesławę Kaim Skarbnik Gminy.

 Czesława Kaim Skarbnik Gminy poinformowała, że w związku z proponowanymi zmianami budżet Gminy wzrośnie o 197 956 zł. P. Kaim wyjaśniła, że projekt uchwały został przygotowany m.in. w związku z dodatkowymi dochodami z tytułu podatków od nieruchomości oraz otrzymaniem ostatecznych kwot subwencji. Następnie Skarbnik Gminy zreferowała proponowane zmiany do budżetu gminy na 2016r. i poinformowała, na jakie cele zostaną rozdysponowane dodatkowe dochody.

Po czym Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o pytania do projektu uchwały.

Radny Sylwester Książek zapytał o środki na Program Rodzina 500 plus.

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że środki na ten cel zostały wprowadzone do budżetu zarządzeniem Wójta Gminy.

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformował, że Komisja negatywnie zaopiniowała projekt uchwały.

            Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

            Po czym przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

            W związku z tym, że wynik głosowania budził wątpliwości co do poprawności obliczenia głosów, Przewodnicząca Rady Gminy zarządziła reasumpcję głosowania. 

W ponownym głosowaniu Rada Gminy 6 głosami ,,za”, przy 2 ,,przeciw” i 1 ,,wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XVI/112/2016 w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2016, która stanowi załącznik nr 9 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 12.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Czesławę Kaim Skarbnik Gminy.

            Czesława Kaim Skarbnik Gminy poinformowała, że propozycja zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej polega na dostosowaniu WPF do zmian w budżecie Gminy na 2016r. Następnie omówiła projekt uchwały. Omawiając zmiany w WPF Skarbnik Gminy poinformowała, że 2 zadania z budżetu Gminy wchodzą do zadań wieloletnich tj.: budowa przyłączy gazowych wraz z wymianą instalacji CO i termomodernizacją w komunalnych budynkach mieszkalnych Gminy oraz przebudowa kotłowni i budowa przyłącza gazowego oraz wymiana instalacji CO i termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej i budynku sali gimnastycznej w Stanisławowie.

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformował, że Komisja nie opiniowała projektu uchwały z uwagi na jego brak.

            Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy 5 głosami ,,za”, przy 1 ,,przeciw” i 3 ,,wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XVI/113/2016 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Stanisławów na lata 2016-2024, która stanowi załącznik nr 10 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 13.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Wójta Gminy o zabranie głosu.

Adam Sulewski Wójt poinformował, że wspólnie z Gminami: Dobre, Jakubów, Jadów i Strachówka podjęli decyzję o ubieganiu się o dotacje unijne na odnawialne źródła energii. Odbyło się zebranie informacyjne w tym temacie. Można pozyskać dofinansowanie do 80% kosztów kwalifikowanych. Wszystkie Gminy poza Gminą Stanisławów posiadają już uchwały w tym zakresie.

            Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/114/2016 w sprawie  wspólnej realizacji z Gminą Dobre, Gminą Jakubów, Gminą Strachówka i Gminą Jadów projektu pn. Energia dla przyszłości – odnawialne źródła energii w gminach wschodniego Mazowsza: Dobre, Jakubów, Stanisławów, Strachówka, Jadów, która stanowi załącznik nr 11 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 14.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Janusza Wieczorka - Dyrektora Samorządowego Zespołu Oświatowo-Wychowawczego.

            Dyrektor Wieczorek zabierając głos poinformował, że podjęcie uchwały pozwoli na zakup biletów dla dzieci, które nie są do tego uprawnione. 

            Radny Zygmunt Ochman zapytał czy zasadne jest podejmowanie uchwały, czy nie wystarczyłoby zarządzenie Wójta Gminy.

Radca Prawny stwierdził, że te kwestie muszą zostać uregulowane w formie uchwały. 

            Następnie Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Mariola Orłowiec zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Mariolę Orłowiec. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/115/2016 w sprawie wyrażenia zgody na zapewnienie bezpłatnego transportu dla dzieci i uczniów, wobec których Gmina Stanisławów nie ma obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu do oddziałów przedszkolnych i szkół w roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017, która stanowi załącznik nr 12 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Następnie Radny Sylwester Książek zapytał, od kiedy uchwała ma wejść w życie i czy rodzice muszą składać jakieś dokumenty, żeby móc skorzystać z bezpłatnego dowozu dzieci do szkoły?

Janusz Wieczorek Dyrektor SZO-W poinformował, że były podejmowane próby określenia w uchwale, od jakiej odległości z domu do szkoły przysługuje bezpłatny transport, albo wymienić konkretne wsie, ale nie udało się tego zrobić. P. Wieczorek dodał, że w tych miejscowościach gdzie nie ma komunikacji publicznej nie będzie bezpłatnego transportu. Odpowiadając na pytanie Radnego Sylwestra Książka Dyrektor wyjaśnił, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Żeby uzyskać możliwość bezpłatnego transportu dziecka do szkoły wystarczy, że rodzic zgłosi się do szkoły.

Ad 15.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że Radni mieli długi czas na zgłaszanie uwag do projektu planu pracy Rady Gminy na 2016r., ale nikt takich uwag ani propozycji nie zgłosił. Dopiero na posiedzeniach Komisji przy opiniowaniu projektu uchwały Komisje wniosły uwagi, które zostały uwzględnione. 

            Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały ze zmianami.

            Po czym Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Gminy 8 głosami ,,za”, przy 1,,wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XVI/116/2016 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy Stanisławów na 2016r., która stanowi załącznik nr 13 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

Ad 16.

            Otwierając dyskusję w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała czy są pytanie do projektu uchwały w sprawie przekazania skargi?

Nie było żadnych pytań.

            Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie.

Rada Gminy 8 głosami ,,za”, przy 1 ,,wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XVI/117/2016 w sprawie przekazania skargi, która stanowi załącznik nr 14 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 17.

Otwierając dyskusję w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała o pytania do projektu uchwały w sprawie przekazania skargi?

Nie było żadnych pytań.

            Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy 8 głosami ,,za”, przy 1 ,,wstrzymującym” przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

            Po czym Rada Gminy 7 głosami ,,za”, przy 2 ,,wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XVI/118/2016 w sprawie przekazania skargi, która stanowi załącznik nr 15 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 18.

Otwierając dyskusję w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała o pytania do projektu uchwały w sprawie przekazania skargi?

Nie było żadnych pytań.

            Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa i Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Po czym Radna Agata Tabor zgłosiła wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Rada Gminy 8 głosami ,,za”, przy 1 ,,wstrzymującym” przyjęła wniosek zgłoszony przez Radną Agatę Tabor. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

            Po czym Rada Gminy 7 głosami ,,za”, przy 2 ,,wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XVI/119/2016 w sprawie przekazania skargi, która stanowi załącznik nr 16 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 19

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Beatę Wąsowską Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

            P. Beata Wąsowska zabierając głos poinformowała, że obowiązek sporządzenia oceny zasobów pomocy społecznej wynika z ustawy. Urząd Wojewódzki przyjął to sprawozdanie i do 30 kwietnia ocena powinna zostać przyjęta przez Radę Gminy.

            Po czym Rada Gminy jednogłośnie przyjęła ocenę zasobów pomocy społecznej za rok 2015, która stanowi załącznik nr 17 do protokołu. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 20.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy odczytała sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Gminy Stanisławów z organizacjami pozarządowymi za rok 2015 – załącznik nr 18 do protokołu.

Następnie Rada gminy jednogłośnie przyjęła sprawozdanie.  Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 21.

Po otwarciu przez Przewodniczącą Rady Gminy dyskusji w tym punkcie, głos zabrał Dariusz Kraszewski przewodniczący Komisja Budżetu i Gospodarki, który poinformował, że Komisja postanowiła rozpatrzyć wniosek mieszkańca Gminy o zakup części działki gminnej, położonej w Stanisławowie przy ul. Lubelskiej na kolejnym posiedzeniu. Ponadto p. Kraszewski poprosił o przygotowanie na posiedzenie komisji dokumentacji dotyczącej tej sprawy i zawiadomienie wnioskodawcy o posiedzeniu Komisji.

Rada Gminy jednogłośnie poparła stanowisko przedstawione przez Przewodniczącego Komisji Budżetu i Gospodarki. Głosowało 9 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 22.

            Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy otwierając dyskusję w tym punkcie poinformowała, że do Rady Gminy wpłynęło kilka pism i odczytała te pisma.

  1. Pismo Wojewody Mazowieckiego do wiadomości Rady Gminy – odpowiedź na pisma […] z dnia […] stycznia 2016r.zawierające zarzuty pod adresem Przewodniczącej Rady Gminy – załącznik nr 19 do protokołu.
  2. Pismo Wojewody Mazowieckiego do wiadomości Rady Gminy – odpowiedź na skargę […] z dnia […] stycznia 2016r. zawierające zarzut pod adresem Przewodniczącej Rady Gminy – załącznik nr 20 do protokołu.
  3. Pismo Wojewody Mazowieckiego do wiadomości Rady Gminy – odpowiedź na pismo […] z dnia […] lutego 2016r. na opieszałość Rady Gminy Stanisławów w rozpatrzeniu skargi z dnia […] stycznia 2016r. – załącznik nr 21 do protokołu.
  4. Skarga […] z dnia […] lutego 2016r. na opieszałość Urzędu Gminy Stanisławów i Rady Gminy Stanisławów – załącznik nr 22 do protokołu. Rada Gminy jest właściwa do rozpatrzenia tylko w części dotyczącej Urzędu Gminy. Poza tym w dniu wpływu skargi znak drogowy został już wykonany. Następnie Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała zajęcie stanowiska aby przekazać skargę do rozpatrzenia przez  Komisję Rewizyjną. 

Rada Gminy 4 głosami ,,za”, przy 2 ,,przeciw” i 3 ,,wstrzymujących” przyjęła stanowisko zaproponowane przez Przewodniczącą Rady Gminy i przekazała skargę do Komisji Rewizyjnej.

  1. Skarga […] z dnia […] lutego 2016r. na Urząd Gminy Stanisławów a w szczególności na nieudzielenie pełnej odpowiedzi na […] pismo z dnia […] listopada 2015r. – załącznik nr 23 do protokołu.  Po czym Przewodnicząca Rady Gminy zawnioskowała o przekazanie skargi do rozpatrzenia przez  Komisję Rewizyjną. 

Rada Gminy 4 głosami ,,za” przy, 1 ,,przeciw” i 4 ,,wstrzymujących” przyjęła wniosek zgłoszony przez p. Elżbietę Król i przekazała skargę do Komisji Rewizyjnej.

Następnie Radny Dariusz Kraszewski zauważył, że osobę skarżącą należy poinformować o możliwości złożenia skargi na nieudzielenie informacji publicznej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Pytanie tylko czy została wydana decyzja o odmowie udzielenie informacji.

Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy poinformowała, że odpowiedź została udzielona w terminie, ale skarżący nie jest zadowolony z treści odpowiedzi.

Artur Olszewski Radca Prawny poinformował, że na poprzedniej sesji Rada Gminy podjęła 2 uchwały o przekazaniu skarg […] dot. nieudzielenia i opieszałości w udzieleniu informacji publicznej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W związku z czym WSA wezwał […] do uiszczenia opłaty sądowej. Skarżący odmówił wniesienia opłaty, wówczas sąd wezwał […] do złożenia wyjaśnień. Skarżący wyjaśnił, że jego skarga nie była skargą do WSA. Z uwagi na powyższe WSA zwrócił Gminie dokumenty.    

  1. Pismo Prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach przekazujące Radzie Gminy, do rozpatrzenia zgodnie z właściwością, skargę […] dotyczącą działalności Urzędu Gminy Stanisławów – załącznik nr 24 do protokołu.

Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała przekazanie skargi do rozpatrzenia przez Komisję Rewizyjną.

Rada Gminy 3 głosami ,,za”, przy 2 ,,przeciw” i 4 ,,wstrzymujących” przyjęła wniosek Przewodniczącej Rady Gminy i przekazała skargę do Komisji Rewizyjnej. 

  1. Zażalenie - Skarga […] z dnia […] marca 2016r. do wiadomości Rady Gminy Stanisławów – załącznik nr 25 do protokołu.

Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy wyjaśniła, że jest to pismo tylko do wiadomości Rady Gminy a dotyczy postępowania administracyjnego.

            Hanna Zielińska Sołtys Stanisławowa zabierając głos przypomniała, że od zebrania wiejskiego minął miesiąc czasu i zapytała czy został ogłoszony przetarg na budowę ulicy Polnej w Stanisławowie. P. Sołtys zapytała również jak został ogłoszony przetarg na dzierżawę ośrodków zdrowia oraz jakie warunki zostały zawarte w ofercie, jeśli chodzi o remont budynku ośrodka zdrowia w Stanisławowie? Była mowa o wymianie okien i ociepleniu budynku, a te prace były kilka lat temu zrobione. Czy jeżeli oferent będzie remontował budynek ośrodka zdrowia, to środki zaplanowane na ten cel w budżecie można przeznaczyć na budowę ul. Polnej w Stanisławowie.

            Adam Sulewski Wójt poinformował, że niestety nie ma jeszcze informacji o rozdysponowaniu dotacji na drogi, sprawa jest na bieżąco pilotowana. Z przetargiem na budowę ul. Polnej należy się wstrzymać do czasu uzyskania informacji o dotacji na dofinansowanie tej inwestycji. Przetarg nie będzie skomplikowany, więc można go będzie szybko ogłosić i rozstrzygnąć, ale jeszcze miesiąc trzeba poczekać. Jeśli chodzi o remont ośrodka zdrowia w Stanisławowie, to jest projekt i pozwolenie na budowę, każdy może również zapoznać się ze specyfikacją na dzierżawę ośrodków. Wójt dodał, że będzie to remont kapitalny i będzie realizowany przed podmiot, który wygra przetarg i na jego koszt. Komisja społeczna zaleciła, żeby ogłosić przetarg. Przetarg został ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej. P. Adam Sulewski przyznał, że środki zaplanowane w budżecie Gminy na remont ośrodka chce przeznaczyć na budowę ul. Polnej, jeżeli okaże się, że nie będzie dofinansowania, była o tym również mowa na Komisjach. Komisje będą jeszcze dyskutować na ten temat na kolejnych posiedzeniach.

            Janina Weselińska Sołtys wsi Cisówka podziękowała Wójtowi Gminy, Sekretarz Gminy i Radcy Prawnemu za pomoc w działaniach przeciw powstaniu wysypiska odpadów na terenie nieruchomości […] w Pustelniku. 

            Małgorzata Komuda Sołtys wsi Wólka Piecząca zapytała o możliwość budowy w 2016r. drogi w Wólce Pieczącej.

            Adam Sulewski Wójt Gminy poinformował, że został złożony wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z programu rządowego tzw. ,,schetynówki”, Gminie nie udało się zakwalifikować do dofinansowania, żadna Gmina z powiatu mińskiego nie otrzymała dofinansowania. Na ostatniej sesji Rady Gminy, Radni opowiedzieli się za tym, żeby w pierwszej kolejności przystąpić do budowy ul. Polnej w Stanisławowie. Wójt przyznał, że również jest za takim rozwiązaniem. P. Adam Sulewski poinformował, że p. Sylwester Dąbrowski Wicewojewoda goszcząc w Gminie Stanisławów powiedział, że popiera inicjatywę, żeby Gmina w przyszłym roku składała wniosek o dofinansowanie i udzielił kilku wskazówek, co zrobić, żeby uzyskać więcej punktów podczas oceny. Wójt przyznał, że uważa, iż jest szansa, żeby w przyszłym roku uzyskać dofinansowanie na tę drogę z programu rządowego. Podczas weekendów na tej drodze jest wzmożony ruch i jest to duże utrudnienie dla mieszkańców, dlatego też należy zmodernizować projekt i w przyszłym roku ponownie ubiegać się o dofinansowanie.

            Małgorzata Komuda zapytała czy to oznacza, że budowa tej drogi zostanie odłożona na następny rok? 

            Adam Sulewski Wójt Gminy przyznał, że należy poczekać do maja na decyzję w sprawie dofinansowania z PROW. Bez dofinansowania Gmina ma małą szansę, żeby zrobić te dwie drogi w jednym roku z własnych środków. Żeby realizować inwestycję z własnych środków trzeba wybrać jedną z dróg. Istnieje większa szansa, że w przyszłym roku Gmina uzyska dofinansowanie w ramach ,,schetynówki” na drogę w Wólce Pieczącej, niż na ul Polną. 

            Następnie mieszkaniec Wólki Pieczącej stwierdził, że podczas ruchu pojazdów po drodze w Wólce Pieczącej tworzy się straszny pył, który utrudnia oddychanie i jest szkodliwy dla zdrowia mieszkańców. Na tej drodze jest duży ruch szczególnie podczas weekendów i należy podjąć jakieś działania, żeby nie powstawał taki kurz. Ulicą Polna nie przejedzie tyle samochodów przez tydzień, co tą drogą przez weekend. Trzeba zakupić abizol do popryskania drogi, który stwardnieje i wówczas nie będzie się kurzyć i pylić.

            Wójt przyznał, że rozumie problemy mieszkańców Wólki Pieczącej, ale nie ma możliwości zrealizowania obydwu dróg tylko ze środków z budżetu Gminy. Problemem jest też to, że kierowcy jeżdżą ze zbyt dużą prędkością i zwrócił się do Komendanta Komisariatu Policji, aby policjanci byli częściej tam obecni, co sprawi, że kierowcy będą wolniej jeździć.

            Hanna Zielińska sołtys Stanisławowa zapytała czy droga 637 będzie remontowana na odcinku na terenie Gminy Stanisławów?

Adam Sulewski Wójt Gminy wyjaśnił, że Urząd Marszałkowski miał środki finansowe tylko na I etap z Sulejówka do Pustelnika, dalszy odcinek jest przewidziany, jako kolejny etap, w planach do 2018r.

Radny Sylwester Książek powiedział, że p. Wójt zeznał, że otrzymał wskazówki od Wicewojewody i zapytał czy p. Wójt może je ujawnić, czy Rada będzie musiała podejmować jakieś uchwały? Radny stwierdził, że każdy chciałby mieć dobrą drogę, ale są jakieś ograniczenia i zapytał, jakie to są ograniczenia? 

Adam Sulewski Wójt Gminy poinformował, że teraz kładzie się duży nacisk na bezpieczeństwo, powinny więc zostać zaplanowane spowalniacze, pasy, zatoczki autobusowe itd. Za te elementy Gmina Stanisławów nie otrzymała punktów, bo nie zostały one uwzględnione w projekcie, Wicewojewoda wskazał, żebyśmy starali się posiłkować połączeniem z drogą krajową nr 50 i wojewódzką 637. Sugerował, żeby Gmina uzyskała pisma wspierające od zarządców tych dróg oraz od policji, że budowa tej droga jest konieczna ze względów bezpieczeństwa.

Marek Gut Sołtys wsi Wólka Czarnińska zapytał, kiedy jest przewidywane doprowadzenie do stanu poprzedniego dróg po inwestycji w Wólce Czarnińskiej? Okazuje się, że jedna droga zniknęła zupełnie w terenie, druga znacznie się zwężyła, droga przez las jest w ogóle nieprzejezdna.

Adam Sulewski Wójt Gminy poinformował, że urzędnicy już tę sprawę zgłosili wykonawcy, podobnie jak w Sokólu. Wykonawca zapewnił, że do końca kwietnia drogi zostaną wyremontowane.

P. Gut poprosił, żeby urzędnicy wraz z Radą Sołecką udali się w teren i sprawdzili jak przedstawia się stan dróg. Następnie p. Sołtys omówił sytuację jednej z dróg gdzie nowy właściciel nieruchomości zaorał użytkowaną przez mieszkańców drogę.

Radny Dariusz Kraszewski zaapelował do Wójta Gminy, aby pracownicy Urzędu Gminy sprawdzili w terenie obecny stan dróg, spotkali się z Rada sołecką i ustalił oczekiwania. Ludzie maja wiedzę, jaki był stan poprzedni.

Wójt Gminy zapewnił, że pracownicy Urzędu Gminy pojadą w teren sprawdzić stan tych dróg.  

Ewa Dłuska-Redes Kierownik referatu gospodarki komunalnej wyjaśniła, że firma ma poinformować o terminie sprawdzenia stanu dróg w terenie i wówczas sołtys również zostanie zawiadomiony o tym, fakcie. Następnie podczas wizji w terenie sołtys i Rada Sołecka wspólnie z przedstawicielami inwestora ustalą formę naprawy dróg.

Radny Zygmunt Ochman zabierając głos podziękował Radnym za podjęcie uchwały dotyczącej dowożenia uczniów. Radny stwierdził, że zlikwiduje to patologię mierzenia odległości, prowadzania dzieci przez rodziców na przystanki, które są bardziej oddalone od szkoły, żeby uzyskać darmowe bilety. Szkoda tylko, że przygotowanie uchwały trwało 4,5 miesiąca, a rodzice przez 4 miesiące musieli płacić za bilety. Żadne warunki, komu ten bilet przysługuje a komu nie, nie zostały zapisane. Dobrze, że w końcu udało się to zrobić.     

            […] mieszkaniec […] zwrócił się do Wójta Gminy i Radnych o odpowiedź na Jego wniosek dot. wykupu przez Gminę nieruchomości położonej w […] przy […], bo dotychczas nie otrzymał odpowiedzi. Radca Prawny otrzymał dokumenty, ale również nie udzielił żadnej odpowiedzi […] stwierdził, że został przez Gminę oszukany.

Dariusz Kraszewski stwierdził, że nie wie, o co chodzi.

[…] poinformował, ze podanie zostało złożone w listopadzie 2015r.

            Adam Sulewski Wójt Gminy wyjaśnił, że […] posiada gospodarstwo położone przy […]. Wójt Gminy poinformował, że […] otrzymał odpowiedź na swoje pismo. Zmiana planu została dokonana przez poprzednią Radę Gminy, inwestycja powstawała za poprzednich władz gminy. […] początkowo domówił się z inwestorem i podpisał umowę co do wysokości odszkodowania za służebność przesyłu, ale u notariusza się nie pojawił i zażądał wyższej kwoty odszkodowania. W związku z tym firma […] wystąpiła  do Starosty o wydanie zgody na tę inwestycję. Starostwo przeszacowało koszty jeszcze raz i ta kwota została zmniejszona trzykrotnie. Kwota odszkodowania została zdeponowana w depozycie sądowym i do dnia dzisiejszego […] nie podjął tej kwoty. […] wystąpił do Gminy o odszkodowanie, a tak naprawdę powinien działać wówczas, kiedy trwała inwestycja. Najpierw […] zgodził się na odszkodowanie, potem wycofał się i powstała taka sytuacja. My odpisaliśmy, że [..] nie może ubiegać się już o odszkodowanie od Gminy. […] chce odszkodowanie za to, że rzekomo słup stoi zbyt blisko jego gospodarstwa. Ten słup jest zlokalizowany poza nieruchomością […] i nie jest to wynikiem zmiany planu. Gmina nie może już nic zrobić w tej sprawie, gdyby p. […] porozumiał się z inwestorem, to wówczas otrzymałby dużo wyższe odszkodowanie.

            Radny Zygmunt Ochman stwierdził, że jeżeli w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomość straciła na wartości, to właściciel nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie od Gminy. P. Ochman zwrócił się do Radcy Prawnego o wyjaśnienie, na jakiej podstawie wniosek […] został odrzucony.

            Artur Olszewski Radca Prawny przyznał, że tak stanowią przepisy i wyjaśnił, że z dokumentacji, którą otrzymał wynika, iż nieruchomość straciła na wartości w wyniku wybudowania […] za tę stratę miał już uzyskać odszkodowanie. Nie można za jedną czynność uzyskać dwa razy odszkodowania. Wniosek o odszkodowanie od Gminy za zmniejszenie wartości gruntu w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego byłby zasadny, gdyby zmiana planu była szersza niż zakres, który obejmowało odszkodowanie, które wnioskodawca miał otrzymać. Zdeponowane odszkodowanie uważa się za już wypłacone. P. mecenas stwierdził, że nie może ocenić czy odszkodowanie jest adekwatne do straty, ponieważ nie dysponuje dokumentacją, [..] nie otrzymał odszkodowania od inwestora, które znajduje się w depozycie sądowym. Zgodnie z przepisami nie można otrzymać odszkodowania 2 razy za to samo.

             […] poinformował, że dostarczył Radcy Prawnemu decyzję Wojewody Mazowieckiego, gdzie jest zapisane, że nie zgodził się na odszkodowanie i nie podpisał żadnej umowy.

            Radca Prawny poinformował, że według jego wiedzy to utracona wartość została skompensowana odszkodowaniem, gdyby strata nie została skompensowana odszkodowaniem, wówczas […] mógłby występować z roszczeniem do Gminy.

            […] stwierdził, że błąd leży po stronie Gminy.

Marek Gut Sołtys wsi Wólka Czarnińska stwierdził, że nie tylko […] został oszukany przez inwestora, ale również inni właściciele gruntów. Mieszkańcy mają żal do Urzędu Gminy, że Gmina nie zabezpieczyła interesów mieszkańców. Odszkodowania były niewielkie. Firma […] rozmawiała z mieszkańcami do czasu uchwalenia zmiany planu, po uchwaleniu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie chciała już rozmawiać z właścicielami gruntów.

Wójt zapewnił, że w tej chwili władze Gminy nie są władne, żeby cokolwiek zrobić w tej sprawie. Odszkodowania były proponowane przez inwestora, a jeżeli właściciele nie zgadzali się, to wówczas odszkodowanie ustalał Starosta. Zostało to dokonane urzędowo i Gmina nie może już nic zrobić.

 

Następnie Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy poinformowała, że w związku ze śmiercią Radnego Zbigniewa Popławskiego, Wojewoda Mazowiecki zarządził wybory uzupełniające do Rady Gminy Stanisławów na dzień 3 lipca 2016r. Na stronie internetowej i na tablicach ogłoszeń są informacje na ten temat wraz z kalendarzem wyborczym.

 

Radny Sylwester Książek zabierając głos poruszył sprawę budowy hali sportowej w Pustelniku i stwierdził, że są jakieś niejasne działania. Radny poinformował, że w poprzedniej kadencji ta inwestycja była przesuwana w czasie ze względu na inwestycje w Stanisławowie: kanalizację i gazyfikację. Projekt hali został wykonany, ale nie spełniał wymogów i zawieszono budowę obiektu. Korzystając z doświadczenia Gminy Dębe Wielkie, Rada Gminy zdecydowała o zmianie projektu na wzór hali w Dębem. Koszt budowy hali w Dębem wyniósł ok. 4 700 000 zł, Gmina uzyskała dofinansowanie w wys. 1 200 000 zł obiekt został wybudowany w półtora roku. Artykuł na ten temat znajduje się w biuletynie informacyjnym Gminy Dębe Wielkie z 2014r. P. Książek zaapelował do Radnych Dariusza Kraszewskiego i Zygmunta Ochmana oraz do Hanny Zielińskiej Sołtys Stanisławowa, aby zapoznali się z artykułem i nie szerzyli fałszywej propagandy wśród mieszkańców. Należy opierać się na faktach. Ta inwestycja będzie korzystna dla mieszkańców Pustelnika, tym bardziej, że bardzo długo na nią czekali. Radny Sylwester Książek stwierdził, że poprzednia Rada Gminy Stanisławów postąpiła prawidłowo. Obecnie przetarg na budowę hali nie został jeszcze rozstrzygnięty i są rozprzestrzeniane nieprawdziwe informacje o różnych przeszkodach.

 

Przewodnicząca Rady Gminy przypomniała o konieczności złożenia przez Radnych oświadczeń majątkowych do 30 kwietnia.

        

Ad 23.

Po wyczerpaniu wszystkich punktów zawartych w porządku obrad Elżbieta Król  Przewodnicząca Rady Gminy zamknęła XVI sesję Rady Gminy Stanisławów.

 

 

Protokołowała                                                                                                                                

 

           Hanna Pietrzyk                                              

 

Uchwały podjęte w trakcie XVI sesji Rady Gminy Stanisławów w dniu 14 kwietnia 2016 r.

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 56411
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2022-04-22 13:31:16