Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Gminy Stanisławów

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • Monitor Polski
  • Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
  • Dziennik Ustaw
  • Rządowe Centrum Legislacji
  • Gminny portal mapowy
  • ePUAP

Kalendarium

« poprzedni miesiącmarzec 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.stanislawow.pl

Banery

  • Dokumenty zastrzeżone

Treść strony

Protokół Nr XII/2015 z XII sesji Rady Gminy Stanisławów w dniu 27 listopada 2015 r.

Protokół Nr XII/2015

z XII sesji Rady Gminy Stanisławów

 w dniu 27 listopada 2015r.

 

 

XII sesja Rady Gminy Stanisławów w dniu 27 listopada 2015r. odbywała się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stanisławów, trwała od godz. 1600 do godz. 1935. Obrady prowadziła Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy Stanisławów.           

 

W obradach udział wzięli:

- Radni w liczbie 13 osób (nieobecni: Tadeusz Jurek, Piotr Matusik),

- Adam Sulewski Wójt Gminy,

- Czesława Kaim Skarbnik Gminy,

- Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy,

- Sołtysi,

- inne osoby zaproszone.

Listy obecności w załączeniu do protokołu.

 

Ad 1.

Otwarcia XII sesji dokonała Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy, która powitała: Radnych, Wójta Gminy, Sołtysów, Radnych Powiatowych, pracowników Urzędu Gminy, Kierowników Jednostek Organizacyjnych, zaproszonych gości oraz wszystkie osoby przybyłe na sesję i poinformowała, że na sali jest obecnych 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi kworum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał.

 

Ad 2.

Elżbieta Król  Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła porządek obrad.

  1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
  2. Przedstawienie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z XI sesji.
  4. Sprawozdanie Wójta Gminy z wykonania uchwał i zadań między sesjami.
  5. Sprawozdanie przewodniczących stałych komisji Rady Gminy z prac Komisji między sesjami oraz zajęcie stanowiska Rady w sprawach wniosków Komisji, których tematów nie uwzględniono w porządku sesji.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 i zwolnień w tym podatku.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawę obliczenia podatku rolnego na rok 2016 i zwolnień z tego podatku.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia ceny sprzedaży drewna jako podstawy obliczenia podatku leśnego na rok 2016.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Stanisławów.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie opłaty targowej, sposobu jej poboru oraz określenia inkasentów i wysokości pobieranego wynagrodzenia.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IX/39/2015 Rady Gminy Stanisławów z dnia 19 sierpnia 2015r. w sprawie powołania stałych Komisji Rady Gminy Stanisławów i wyboru ich Przewodniczących.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie zasad ustalania należności z tytułu zwrotów kosztów podróży służbowych Radnych Gminy Stanisławów na obszarze kraju lub podróży zagranicznej.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia programu współpracy Gminy Stanisławów z organizacjami pozarządowymi na rok 2016.
  15. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stanisławów.
  16. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2015.
  17. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015- 2024.
  18. Zapytania i wolne wnioski.
  19. Zamknięcie obrad.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała ,,czy Wójt bądź Radni chcieliby wnieść zmiany do porządku obrad?”

Z uwagi na brak propozycji zmian Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie porządek obrad.

Porządek został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 3.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała o uwagi do protokołu z XI sesji. Następnie p. Elżbieta Król poinformowała, że Radna Monika Uścińska złożyła wniosek o możliwość uwzględnienia w projekcie protokołu uwag – załącznik nr 1 do protokołu. Przewodnicząca poinformowała, że wspólnie z Hanną Pietrzyk inspektorem ds. obsługi rady gminy i działalności gospodarczej konsultowała wniosek z Radcą Prawnym Urzędu Gminy, który wydał opinię o wniosku i odczytała tę opinię – załącznik nr 2 do protokołu. P. Król dodała, że Radna Monika Uścińska nie uczestniczyła w obradach XI sesji i wniesienie uwag jest niemożliwe. Następnie p. Król poprosiła p. Monikę Uścińską o uzasadnienie wniosku.

Radna Monika Uścińska wyjaśniła, że chodziło jej o to, że komisja statutowa została odwołana, a uzasadnienie jest niezrozumiałe. Radna stwierdziła, że uznała, że jako Przewodnicząca Komisji powinna mieć możliwość złożenia sprawozdania z pracy komisji. Jeżeli Rada uzna, że nie może tego zrobić, to protestuje przeciwko takiemu załatwieniu sprawy.

Radny Sylwester Książek stwierdził, że Komisja była posądzana, że brała jakieś środki za pracę, potem okazało się, że dopiero po tej sesji sporządzane było wyrównanie. P. Kowalczyk powinien przeprosić za tę sytuację, a zwłaszcza komisję.

Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała, żeby sprawę przekazać do Komisji Społecznej Ekologii i Bezpieczeństwa i Komisji Budżetu i Gospodarki, a na kolejnej sesji Rada mogłaby o tym porozmawiać.

Radny Książek ponownie zabierając głos stwierdził, że aby ta Rada mogła działać, to muszą być jakieś materiały. Zostały dokonane zmiany w Radzie. Na ostatniej komisji dowiedział się, że była kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej i są zalecenia, które powinny być realizowane. 

Następnie Radna Monika Uścińska poprosiła o uzasadnienie do uchwały o odwołaniu Komisji Statutowej, bo z uchwały nie wynika dlaczego komisja została odwołana. Radna przyznała, że nie rozumie tego.

Radny Sylwester Książek zapytał czy wszyscy Radni spełniają wymogi do pełnienia funkcji?

Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że wszyscy Radni są sprawni i mogą pełnić swoją funkcję i poddała pod głosowanie projekt protokołu z XI sesji.

Rada Gminy 6 głosami za, przy 2 przeciw i 5 wstrzymujących się od głosowania przyjęła protokół z XI sesji. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Ad 4.

            Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy.

Adam Sulewski Wójt Gminy, zabierając głos złożył sprawozdanie z wykonania uchwał podjętych na XI sesji.

            Następnie Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z wykonania zadań między sesjami.

- Zostało wydanych 8 zarządzeń Wójta Gminy.

- Została rozpoczęta budowa chodnika na ul. Szkolnej w Stanisławowie.

- Rozpoczęła się budowa oświetlenia ulicznego we wsiach: Szymankowszczyzna, Kol. Stanisławów, Goździówka, Pustelnik ul. Słoneczna, Lubomin. 

- Został rozstrzygnięty przetarg na kanalizację wsi Prądzewo-Kopaczewo i Retków. 

- Znaleźliśmy firmę, która zrobi bezpłatny folder o Gminie Stanisławów. Gmina nie poniesie żadnych kosztów, folder będzie reklamował firmy i te firmy zapłacą za reklamę.

- Została podpisana umowa na budowę drogi w lesie w Ołdakowiźnie, budowę drogi sfinansuje Nadleśnictwo.

- Miedzy sesjami odbyło się kilka spotkań Lokalnej Grupy Działania Ziemi Mińskiej, w tych spotkaniach uczestniczyła również p. Janina Orzełowska Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

- Został złożony wniosek o dofinansowanie budowy drogi w Wólce Pieczącej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i wniosek zostanie zakwalifikowany, to w tym roku droga zostanie wybudowana.

- Są prowadzone rozmowy w sprawie zmiany opieki medycznej w Gminie. Komisja Społeczna dała zielone światło i Gmina będzie zmierzać do ogłoszenia konkursu.

- Wójt poinformował, że rozmawiał ze Starostą i Starosta chce pomóc Gminie i przejąć drogę Choiny – Łęka – Zawiesiuchy. Jeżeli powiat miński przejąłby tę drogę, to byłyby czynione starania, aby dalszą część tej drogi przejął powiat wołomiński. Może wówczas udałoby się drogę przykryć asfaltem.

- Odbyło się spotkanie Wójtów i Burmistrzów z powiatu mińskiego w sprawie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, ponieważ są plany przyłączenia powiatu mińskiego do Warszawy, a żadna Gmina tego nie chce i w związku z tym zostanie podjęta uchwała o przywróceniu powiatu mińskiego do okręgu ostrołęckiego. Jest to korzystniejsze, bo w tym RIPOKU są niższe opłaty.

 

Ad 5.        

W punkcie tym Przewodniczący Komisji składali sprawozdania z pracy Komisji między sesjami.

Jako pierwszy głos zabrał Radny Wiesław Szponar Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i poinformował, że tematem posiedzenia była kontrola wydatków na środki czystości i materiały biurowe w szkołach. P. Szponar podziękował Januszowi Wieczorkowi Dyrektorowi Samorządowego Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Stanisławowie i pracownikom zespołu za zaangażowanie i pomoc w kontroli. Następnie Przewodniczący Komisji omówił ustalenia kontroli i poinformował, że komisja będzie apelować o zorganizowanie centralnych zakupów tych art. w szkołach z włączeniem Urzędu Gminy. Wniosek z kontroli stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Następnie sprawozdanie złożył Radny Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki – załącznik nr 4 do protokołu. P. Ochman poinformował również, że czterej członkowie Komisji spotkali się z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest ciekawa propozycja finansowania straży.

Po czym Radna Elżbieta Król złożyła sprawozdanie z posiedzenia Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa w dniu 17.11.2015r. – wnioski stanowią załącznik nr 5 do protokołu.

P. Elżbieta Król poinformowała, że na posiedzeniu Komisji był poruszany temat pomieszczenia na harcówkę. Dyrektorzy mieli domówić się w sprawie wygospodarowania pomieszczenia na harcówkę.  

Następnie głos zabrała Wanda Zdanowicz dyrektor Zespołu Szkolnego w Stanisławowie, która poinformowała, że poprosiła Komisję Społeczną o przychylne ustosunkowanie się do dokształcania nauczycieli. Poinformowała również Komisję, że w ramach programu 45 plus na dokształcanie można pozyskać 80% dofinansowania, a 20% pokrywa pracodawca. Dowiedziała się o tym w ostatniej chwili. Poinformowała, że były chętne 2 osoby, jedna z nich otrzymała dofinansowanie na dokształcanie z oligofrenopedagogogiki, dla p. Zdanowicz zabrakło środków na dofinansowanie i miało to zostać przesunięte z innych wydatków w oświacie. P. Zdanowicz zapewniła, że nic więcej z jej strony nie padło. Dyrektor stwierdziła, że na posiedzeniu Komisji Społecznej w dniu 25 listopada p. Król podniosła argument, że prosząc o dofinansowanie oświadczyła, że odchodzę na emeryturę. P. Zdanowicz powiedziała, że nie wie, kiedy odejdzie na emeryturę i co będzie robiła na emeryturze. Stwierdziła, że było to kłamliwe, a posiedzenie Komisji jest publiczne i jak taka dyskusja ma się do ochrony danych osobowych? Następnie p. Wanda Zdanowicz oświadczyła, że rezygnuje z dofinansowania.

Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa w dniu 25.11.2015r. złożyła Radna Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji – wnioski stanowią załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad 6.

Przewodnicząca Rady Gminy otwierając dyskusję w tym punkcie poinformowała, że Komisje Rady Gminy rozpatrywały projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 i zwolnień w tym podatku i zapytała o wnioski Komisji.

Radny Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowali, że komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Sylwester Bąkowski Wiceprzewodniczący Rady Gminy poprosił, aby pracownicy Urzędu Gminy omówili projekt uchwały.

Agnieszka Wieczorek insp. ds. wymiaru zobowiązań pieniężnych zreferowała projekt uchwały.

Radny Sylwester Książek zauważył, że do niektórych uchwał były sporządzane porównania z innymi gminami, a w przypadku podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych takie porównanie nie zostało zrobione.

            Agnieszka Chojecka wyjaśniła, że porównanie stawek podatkowych od środków transportowych w okolicznych Gminach zostało wykonane z uwagi na to, że jeden z podatników występował o obniżenie stawek.

Następnie Rada Gminy 12 głosami za, przy 1 wstrzymującym się od głosowania podjęła uchwałę Nr XII/63/2015 w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 i zwolnień w tym podatku, która stanowi załącznik nr 7 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 7.

Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy otwierając dyskusję w tym punkcie poinformowała, że Komisje Rady Gminy rozpatrywały projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawę obliczenia podatku rolnego na rok 2016 i zwolnień z tego podatku i zapytała o wnioski Komisji.

Radny Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowali, że komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Następnie Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XII/64/2015 w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawę obliczenia podatku rolnego na rok 2016 i zwolnień z tego podatku, która stanowi załącznik nr 8 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 8.

Elżbieta Król otworzyła dyskusję w tym punkcie i poinformowała, że projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny sprzedaży drewna jako podstawy obliczenia podatku leśnego na rok 2016 był rozpatrywany przez Komisje Rady Gminy i zapytała o stanowisko Komisji w tej sprawie.

Radny Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowali, że komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała o pytania do projektu uchwały.

W związku z brakiem pytań Radny Zygmunt Ochman zgłosił wniosek o głosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.  

Wniosek został przyjęty jednogłośnie Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XII/65/2015 w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawę obliczenia podatku rolnego na rok 2016 i zwolnień z tego podatku, która stanowi załącznik nr 9 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 9.

Przewodnicząca Rady Gminy otwierając dyskusję w tym punkcie poinformowała, że Komisje Rady Gminy rozpatrywały projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Stanisławów i zapytała o stanowisko komisji.

Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa przedstawili wnioski komisji podjęte przy opiniowaniu tego projektu uchwały.

Następnie Radny Sylwester Książek w związku z wnioskiem Komisji Budżetowej poprosił o wyjaśnienie, kto i na jaką kwotę zalega z płatnościami w podatku?

Przewodniczący komisji Budżetu i Gospodarki wyjaśnił, że takich danych nie można ujawniać, a Rada Gminy nie jest uprawniona do przekazywania takich danych na tak szerokim forum.

Następnie Rada Gminy 12 głosami za, przy 1 przeciw przyjęła wniosek o zmianie stawek w § 1 ust.1 pkt. a, b, c  zgodnie ze stanowiskiem Komisji Budżetu i Gospodarki.  Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Po czym Sylwester Bąkowski Wiceprzewodniczący Rady Gminy zgłosił wniosek o głosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.  

Wniosek został przyjęty 12 głosami za, przy 1 przeciw. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Rada Gminy 12 głosami za, przy 1 przeciw podjęła uchwałę Nr XII/66/2015 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Stanisławów, która stanowi załącznik nr 10 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 10.

            Po otwarciu obrad w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała o wnioski komisji w sprawie projektu uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Po czym Sylwester Bąkowski Wiceprzewodniczący Rady Gminy zgłosił wniosek o głosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.  

Wniosek został przyjęty 12 głosami za, przy 1 przeciw.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę nr XII/67/2015 w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych, która stanowi załącznik nr 11 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 11

         Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła przewodniczących Komisji o przedstawienie  wniosków komisji dotyczących projektu uchwały w sprawie opłaty targowej, sposobu jej poboru oraz określenia inkasentów i wysokości pobieranego wynagrodzenia w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

 Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa przedstawili wnioski komisji podjęte przy opiniowaniu tego projektu uchwały.

            Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy poinformowała, że został wprowadzony zakaz handlu żywymi zwierzętami jeżeli Rada Gminy uważa, że stawki za handel tymi zwierzętami powinny zostać, to można je zostawić, a jeżeli nie, to trzeba je wykreślić.

            Radny Sylwester Książek zapytał, kto jest właścicielem targowiska?

Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że to nie jest przedmiotem obrad. 

Janina Weselińska sołtys wsi Cisówka poinformowała, że osoba z Cisówki handlująca mięsem na targowisku skarży się, że budka, którą dzierżawi jest ciągle dewastowana. Może należałoby pomyśleć o monitoringu.

 Adam Sulewski Wójt stwierdził, że jeśli chodzi o dewastację, to miało to miejsce w wakacje. Teraz jest już zrobione ogrodzenie, ale sprawa nie jest łatwa. Tylko część budek jest wykorzystywana. Wójt poinformował, że choć od wakacji nie było włamań, to cały czas ma to na uwadze. 

Jan Dźwigała Sołtys wsi Porąb stwierdził, że silne wiatry i nieudolność powodują, że jest pełno śmieci na Jego działce sąsiadującej z targowiskiem i drogach gminnych wokół targowiska. Jest to jedyne targowisko, gdzie handlujący nie sprzątają po sobie. Należy coś w tej sprawie zrobić.  

Następnie Sylwester Bąkowski zgłosił wniosek o głosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.  

Wniosek został przyjęty 12 głosami za, przy 1 przeciw. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Radny Sylwester Książek zapytał czy wniosek Sołtysa z Porąbu zostanie uwzględniony?

Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że targi odbywały się od lat i weszły w tradycję Stanisławowa. Targowisko wymaga przebudowy i Radni mają tego świadomość. Głos p. Dźwigały będzie motywujący do działania.

Po czym Rada Gminy 9 głosami za, przy 4 wstrzymujących się od głosowania podjęła uchwałę Nr XII/68/2015 w sprawie opłaty targowej, sposobu jej poboru oraz określenia inkasentów i wysokości pobieranego wynagrodzenia w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 12.

Elżbieta Król Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że komisje nie opiniowały projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IX/39/2015 Rady Gminy Stanisławów z dnia 19 sierpnia 2015r. w sprawie powołania stałych Komisji Rady Gminy Stanisławów i wyboru ich Przewodniczących.  Dotyczy to zmiany Przewodniczącego Komisji Społecznej Ekologii i Bezpieczeństwa. P. Król poinformowała, że zrezygnowała z przewodniczenia Komisji w związku z wyborem na Przewodniczącą Rady Gminy i zaproponowała na funkcję Przewodniczącego Komisji Radnego Andrzeja Kowalczyka

Radny Andrzej Kowalczyk podziękował za propozycję i wyraził zgodę na kandydowanie. Stwierdził, że co prawda nie ma zbyt wiele czasu, ale mając na uwadze to, co dzieje się na posiedzeniach komisji i kontrowersyjne wypowiedzi jednego z członków komisji, to ktoś musi nad tym zapanować. Komisja Społeczna często rozpatruje delikatne sprawy, a wypowiedzi są napastliwe.

Radny Sylwester Książek zapytał czy posiedzenia komisji są protokołowane, bo można to sprawdzić i ustalić?

Następnie poruszono w dyskusji temat diet za pracę w komisji statutowej. W związku z tym Radny Dariusz Kraszewski zapytał czy członkowie komisji pobrali diety i poprosił o wyjaśnienie na kolejną sesję, czy listy były sporządzone i czy te osoby pobrały diety.

Po czym Przewodnicząca Rady Gminy zapytała o inne kandydatury na funkcję Przewodniczącego Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa.

Ponieważ innych kandydatur nie zgłoszono Elżbieta Król zamknęła listę kandydatów.

Radny Dariusz Kraszewski zapytał czy powołanie Radnego Kowalczyka nie powinno zostać poprzedzone odwołaniem p. Elżbiety Król z funkcji Przewodniczącej Komisji.

Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy wyjaśniła, że to wynika z treści uchwały.

Po czym Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie kandydaturę Radnego Andrzeja Kowalczyka na Przewodniczącego Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa.

W głosowaniu oddano 7 głosów za kandydaturą Andrzeja Kowalczyka, 2 głosy przeciw i 4 wstrzymujące się od głosowania. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Radny Andrzej Kowalczyk podziękował za wybór, a Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie.

Rada Gminy 7 głosami za, przy 1 przeciw i 5 wstrzymujących się od głosowania przyjęła uchwałę Nr XII/69/2015 w sprawie zmiany uchwały Nr IX/39/2015 Rady Gminy Stanisławów z dnia 19 sierpnia 2015r. w sprawie powołania stałych Komisji Rady Gminy Stanisławów i wyboru ich Przewodniczących. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy ogłosiła 10 minutową przerwę w obradach.

 

Po wznowieniu obrad po przerwie głos zabrał Radny Dariusz Kraszewski, który zwrócił uwagę, że uchwała w sprawie podatku od nieruchomości została poddana pod głosowanie bez czytania jej treści i bez wniosku o głosowanie bez czytania treści projektu uchwały. Radny zaproponował powrót do tej uchwały, odczytanie jej treści i ponowne przegłosowanie.

W związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy zgłosiła wniosek o reasumpcje głosowania i powrót do uchwały w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 i zwolnień w tym podatku.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Następnie Elżbieta Król odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XII/63/2015 w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 i zwolnień w tym podatku. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 13.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Przewodniczących Komisji o przedstawienie wniosków Komisji dotyczących projektu uchwały w sprawie zasad ustalania należności z tytułu zwrotów kosztów podróży służbowych Radnych Gminy Stanisławów na obszarze kraju lub podróży zagranicznej.

            Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformował, że projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię ze zmianami wprowadzonymi przez Komisję. Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Sylwester Bąkowski Wiceprzewodniczący Rady Gminy omówił zmiany zaproponowane przez Komisję Budżetu i Gospodarki.

Radna Monika Uścińska zgłosiła wniosek o wprowadzenie zmiany w §4 pkt. 3, żeby nie wymieniać wszystkich rodzajów transportu, tylko zamieścić ogólny zapis ,,przejazdy środkami transportu publicznego”.

Przewodnicząca poddała pod głosowanie wnioski o zmianę projektu uchwały.

Wniosek Komisji Budżetu i Gospodarki został przyjęty 12 głosami za przy 1 wstrzymującym od głosowania. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Wniosek Radnej Moniki Uścińskiej również  został przyjęty 12 głosami za przy 1 wstrzymującym od głosowania. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Radny Sylwester Bąkowski zgłosił wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytanie jego treści. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/70/2015 w sprawie  zasad ustalania należności z tytułu zwrotów kosztów podróży służbowych Radnych Gminy Stanisławów na obszarze kraju lub podróży zagranicznej została przyjęta 12 głosami za przy 1 wstrzymującym się od głosowania.  Uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

   

Ad 14.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Przewodniczący Komisji Komisji Budżetu i Gospodarki i Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa przedstawili wnioski komisji w sprawie projektu uchwały w sprawie uchwalenia programu współpracy gminy Stanisławów z organizacjami pozarządowymi na rok 2016

            Następnie Janina Weselińska sołtys wsi Cisówka wróciła do tematu poprzedniego punktu i zauważyła, że jako sołtys też musi jeździć własnym samochodem załatwiając różne sprawy i nie otrzymuje zwrotu kosztów. P. Weselińska zauważyła, że ustalanie zwrotu kosztów podróży dla Radnych jest niesmaczne.

Radny Andrzej Kowalczyk zabierając głos w imieniu grupy Radnych poinformował, że w poprzednich kadencjach Radni jeździli na posiedzenia Komisji poza Stanisławów własnymi samochodami i nie mieli zwracanych kosztów podróży. Radny zapewnił, że nikt z tej grupy Radnych nie wystąpi o zwrot kosztów podróży służbowych.

[…] mieszkaniec […] zaproponował ustalenia ryczałtu na dojazdy.

Radny Dariusz Kraszewski stwierdził, że takie rzeczy powinny zostać uregulowane. P. Kraszewski poinformował, że Przewodniczący Rady Gminy i Wójt jeżdżą na Kongresy Związku Gmin Wiejskich i Wójt otrzymuję dietę, natomiast Przewodniczący nie. Chodzi tylko o to, żeby tą uchwałą uregulować pewną przestrzeń.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy dodał, że bez skierowania żaden Radny nie otrzyma zwrotu kosztów podróży ani diety.

Radna Monika Uścińska wyjaśniła, że nie chodzi o oddelegowanie na terenie gminy, tylko na terenie kraju.

Radny Zygmunt Ochman zaproponował zakończenie dyskusji w tym temacie.

Po zakończeniu dyskusji Sylwester Bąkowski zgłosił wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Komisja jednogłośnie przyjęła wniosek. Głosowało 12 radnych obecnych na sali obrad.

Po czym Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XII/71/2015 w sprawie projektu uchwały w sprawie uchwalenia programu współpracy Gminy Stanisławów z organizacjami pozarządowymi na rok 2016. Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

 

Ad 15.

            Po otwarciu dyskusji w tym punkcie głos zabrała Jadwiga Będkowska Sekretarz Gminy, która poinformowała, że Radca Prawny powołując się na orzecznictwo sądowe zasugerował wprowadzenie zmian do projektu uchwały w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stanisławów. P. Wójt chciałby to zgłosić jako autopoprawkę.

Zmiany te polegałyby na:

- zamianie w §3 ust 1 pkt 3 wyrazu ,,wartość” na ,,cena”,

- wykreśleniu w § 5 ust. 1. pkt.1.

- zamianie w §5 ust 1 obecny pkt 2 wyrazu ,,wartość” na ,,cena”,

- wykreśleniu w § 11 ust. 1 wyrazu ,,gruntowymi.

Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki zgłosił zmiany zaproponowane  przez Komisję; w § 3 ust. 1 pkt. 3 i w § 5 ust. 1 zmniejszyć kwotę do 30000 zł brutto.

            Radny Sylwester Książek oświadczył, że ma uwagi do całej uchwały i stwierdził, że jest to stworzenie precedensu, a nie wyjaśnienie zasad i prawa obowiązującego na terenie kraju. Był protokół z kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej i tam było zalecenie, że do 2015r. Gmina ma uporządkować nieruchomości gminne. Radny stwierdził, że 2 dni temu otrzymał materiały.

            Radna Monika Uścińska zaproponowała, żeby odczytać treść uchwały.

Radny Zygmunt Ochman stwierdził, że czytanie projektu uchwały zajmie 15 minut.

Wiceprzewodniczący Sylwester Książek zawnioskował o przełożenie głosowania nad tym projektem uchwały do innej sesji, do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami i szerokiego ogłoszenia tej informacji.

W głosowaniu oddano 2 głosy za, przy 9 przeciw i 2 wstrzymujących się od głosowania. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Radny Zygmunt Ochman poprosił o wyjaśnienie, jakich sytuacji dotyczy uchwała.

Adam Sulewski Wójt poinformował, że uchwałę przygotował Jan Świętochowski. Ta uchwała zobowiązuje do stosowania się do zaleceń RIO. Nie chodzi tu o zbywanie nieruchomości, ale zakup drobnych działek np. pod drogi, bez konieczności podejmowania uchwały. Musi za to być zgoda Komisji Budżetowej i środki na ten cel w budżecie.

Po czym Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie poszczególne propozycje zmian do uchwały.

Wniosek Komisji Budżetu i Gospodarki. Obydwie zmiany zostały przyjęte 12 głosami za, przy 1 wstrzymującym się od głosowania. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Autopoprawka Wójta Gminy – W związku z wątpliwościami, co do wyniku głosowania Przewodnicząca Rady Gminy zarządziła reasumpcję głosowania. Autopoprawka została przyjęta 12 głosami za, przy 1 wstrzymującym się od głosowania. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Po czym Radny Dariusz Kraszewski zgłosił wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Wniosek został przyjęty 12 głosami za, przy 1 wstrzymującym się od głosowania.  Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Następnie Rada Gminy 10 głosami za, przy 2 przeciw i 1 wstrzymującym się od głosowania przyjęła uchwałę Nr XII/72/2015 w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stanisławów, która stanowi załącznik nr 16 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.  

 

Ad 16.

Po otwarciu dyskusji w tym punkcie Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała zmiany w budżecie.  

Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowała, że Komisja nie zaopiniowała pozytywnie zmian dot. oświaty, natomiast pozytywnie zaopiniowała zmiany dotyczące wykluczenia cyfrowego.

Następnie Czesława Kaim Skarbnik Gminy omówiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2015.

Po czym Radny Sylwester Bąkowski zaproponował przegłosowanie wniosków komisji.

Radny Zygmunt Ochman zapytał czy na sens głosowanie wniosków skoro p. Dyrektor Zdanowicz zrzekła się dofinansowania?

Radny Sylwester Bąkowski ponownie zabierając głos stwierdził, że to, iż część Radnych niechcący uraziła p. Dyrektor, nie znaczy, że wszyscy tak myślą. P. Bąkowski przeprosił p. Dyrektor za niefortunne wypowiedzi i powiedział, że p. Dyrektor nie powinna się obrażać na Radnych, bo Radni cały czas uczą się i mogą jeszcze popełniać błędy. Radni powinni podjąć uchwałę, a do p. Dyrektor będzie należała decyzja, czy skorzysta z tych środków.

Wanda Zdanowicz podziękowała Wiceprzewodniczącemu Bąkowskiemu za wypowiedź.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy zgłosił wniosek o przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Rada Gminy 10 głosami za, przy 2 przeciw i 1 wstrzymującym się od głosowania podjęła uchwałę nr XII/73/2015 w sprawie zmian w budżecie Gminy Stanisławów na rok 2015, która stanowi załącznik nr 17 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.  

 

Ad 17.

            Po otwarciu dyskusji w punkcie dotyczącym projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015- 2024 Zygmunt Ochman Przewodniczący Komisji Budżetu Gospodarki i Agata Tabor Wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej, Ekologii i Bezpieczeństwa poinformowali, że komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Następnie Czesława Kaim Skarbnik gminy omówiła projekt uchwały, a Wiceprzewodniczący Rady Gminy zgłosił wniosek o  przegłosowanie projektu uchwały bez czytania jego treści.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Rada Gminy 11 głosami za, przy 1 przeciw i 1 wstrzymującym się od głosowania podjęła uchwałę Nr XII/74/2015 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015- 2024, która stanowi załącznik nr 18 do protokołu. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

 

Ad 18.

            Janina Weselińska Sołtys wsi Cisówka zapytała czy otrzyma odpowiedź na wniosek o budowę oświetlenia oraz zapytała o nieobecność na sesji Radcy Prawnego.

            Czesława Kaim Skarbnik Gminy poinformowała, że odpowiedzi na wnioski do budżetu będą udzielane po uchwaleniu budżetu.

Adam Sulewski Wójt wyjaśnił, że Radca Prawny nie mógł wziąć udziału w sesji, dlatego w dniu wczorajszym był na dyżurze. Wójt przyznał, że rozważa żeby zatrudnić kancelarię prawną, która w nagłych sprawach będzie świadczyła obsługę prawną. Od stycznia, 2 razy w tygodniu będzie pełnił dyżur Radca Prawny ze Starostwa.

            Hanna Zielińska sołtys Stanisławowa poinformowała, że jakiś czas temu składała pismo w sprawie dróg. Chodziło w nim o ścieżkę rowerową wzdłuż drogi krajowej nr 50 na odcinku od Ładzynia do Rządzy. P. Zielińska zaproponowała, że może zamiast wysyłania kolejnego pisma w tej sprawie, Radni pojechaliby do Zarządy Dróg Krajowych i Autostrad i osobiście przedstawili problem.

            Adam Sulewski poinformował, że w grudniu odbędzie się spotkanie z dyrektorami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, p. Posłem Mroczkiem i Leonardem Zdanowiczem Radnym Powiatowym, na którym będzie dyskutowana sprawa obwodnicy Stanisławowa.

            Hanna Zielińska dodała, że ścieżkę rowerową, GDDKiA chce podciągnąć pod remont, a to może być nawet za kilkadziesiąt lat.

Leonard Zdanowicz Radny Powiatu Mińskiego przyznał, że ścieżka rowerowa jest bardzo potrzebna i na spotkaniu, o którym mówił p. Wójt ta sprawa zostanie poruszona, ale trudno przewidzieć, co z tego wyniknie. 

Następnie Agnieszka Wieczorek insp. ds. wymiaru zobowiązań pieniężnych poinformowała, że od 2016r. będzie bardzo dużo zmian w podatkach, Sołtysi będą informowani o tych zmianach. P. Wieczorek poinformowała, że zmiany będą polegały m.in na tym, że jeżeli zobowiązanie podatnika nie będzie przekraczało 6 zł, to nie będą wszczynane postepowania, zaś osoby, których zobowiązanie podatkowe nie będzie wyższe niż 100 zł, będą musiały podatek uiścić jednorazowo, takich zobowiązań nie będzie można płacić w ratach.   

 

Po czym Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że do Rady Gminy wpłynęły 2 pisma pismo p. […] (załącznik nr 19 i 20 do protokołu) dotyczące spraw, które nie leżą w kompetencji Rady Gminy tylko Wójta i to p. Wójt rozpatrzy te sprawy.

[…] mieszkaniec […] zauważył, że w jednym z pism wymienił dwóch Radnych poprzednich kadencji i Skarbnik Gminy, więc prosi, żeby to Rada Gminy rozpatrzyła to pismo.

Elżbieta Król stwierdziła, że Skarbnik Gminy jest pracownikiem Urzędu Gminy i zawnioskowała, żeby obydwa pisma przekazać Wójtowi Gminy.  

P. [..]. zaprotestował, twierdząc, że pismo dotyczy Rady Gminy.

Radna Monika Uścińska poprosiła o udostępnienie treści pism.

Sylwester Bąkowski Wiceprzewodniczący Rady Gminy odczytał treść pism i zgłosił wniosek o przekazanie tych pism Wójtowi Gminy zgodnie z kompetencją.

Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie wniosek Radnego Bąkowskiego.

Wniosek został przyjęty 8 głosami za przy 5 wstrzymujących. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.   

Radny Zygmunt Ochman zaproponował, żeby pisma wpływające do Rady Gminy przekazywać do komisji, ponieważ dotychczasowy tryb nie sprzyja merytorycznemu rozpatrywaniu takich pism.

      Kolejnym  pismem  przedstawionym  przez  p.  Elżbietę  Król  była  skarga  p. […] na Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stanisławowie- załącznik nr 21 do protokołu.

      Przewodnicząca Rady Gminy zgłosiła wniosek o przekazanie tej skargi do Komisji Rewizyjnej.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła wniosek. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że wpłynęło pismo podpisane przez Radną Monikę Uścińską, Sołtys Ładzynia, Prezesa OSP Ładzyń i przedstawicieli Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Ładzyniu - załącznik nr 22 do protokołu.

Radny Zygmunt Ochman zaproponował, żeby to pismo skierować do komisji.

Przewodnicząca Rady Gminy zgłosiła wniosek, żeby wszystkie pisma dotyczące budżetu Gminy na 2016r. skierować do Komisji Budżetu i Gospodarki.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła ten wniosek. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, że wpłynęło również pismo […] dotyczące Strategii Gminy Stanisławów (załącznik nr 22 do protokołu) i zaproponowała, żeby to pismo przekazać komisjom w momencie uchwalania strategii.

Rada Gminy 10 głosami za przy 2 przeciw i 1 wstrzymującym się od głosowania przyjęła wniosek Przewodniczącej Rady Gminy. Głosowało 13 Radnych obecnych na sali obrad.

Po czym głos zabrała p. Anna Wieczorek Sołtys wsi Suchowizna, która zapytała o budowę przedszkola w Stanisławowie.

Adam Sulewski Wójt poinformował, że w tej chwili trwa projektowanie, a na początku 2016 roku będzie pozwolenie na budowę.

Małgorzata Komuda sołtys Wólki Pieczącej poruszyła sprawę remontu dróg.

Wójt Gminy poinformował, że do końca roku na niektórych drogach będą dokonywane drobne naprawy, ale tylko tam, gdzie jest to konieczne. Jeśli chodzi o asfalt na drodze w Wolce Pieczącej, to 30.11.2015r. będzie ogłoszenie wyników konkursu na dotację i okaże się czy Gmina otrzyma środki.

[…] zabierając głos poruszył sprawę wniosku Komisji Budżetowej o obniżenie podatku w przypadku terminowego opłacania podatku od środków transportowych oraz handlu żywymi zwierzętami i związanej z tym nagonki medialnej. Gmina dzięki temu została pozbawiona znacznych dochodów. […] zaproponował, aby Gmina zainwestowała w targowisko i doprowadziła je do obowiązujących wymogów. […] zaproponował również, że może zbudować projekt finansowy przedsięwzięcia, czy też nauczyć jak to zrobić. Kolejną sprawą poruszaną przez […] było stanowisko Pełnomocnika informacji niejawnych w Urzędzie Gminy.

Głos w obronie targowiska zabrała również Janina Weselińska Sołtys wsi Cisówka.

Anna Wieczorek sołtys wsi Suchowizna zapytała o budowę oświetlenia w Suchowiźnie.

 Adam Sulewski Wójt poinformował, że w projekcie budżetu Gminy na 2016r. zostało zaplanowane 100 tys. zł na oświetlenie uliczne.

Mieszkanka osiedla w Stanisławowie zwróciła się z wnioskiem o utwardzenie ulic na osiedlu.

[…] mieszkaniec Stanisławowa zapytał o szerokość budowanego chodnika przy ul Szkolnej w Stanisławowie.

Wójt Gminy poinformował, że szerokość chodnika została dostosowana do tego, co już zostało wcześniej wybudowane.

Radny Sylwester Książek zabierając głos poparł wniosek o zatrudnienie 2 Radców Prawnych w urzędzie Gminy, bo wówczas Gmina by się rozwijała. P. Książek stwierdził, że p. […] nie ma wiedzy, jeśli chodzi o targowisko, bo tam nie ma ustalonego prawa własności.

Radny Andrzej Kowalczyk zapytał Wójta Gminy o informację na temat modernizacji drogi wojewódzkiej 637 na odcinku Stanisławów-Warszawa.

Adam Sulewski Wójt wyjaśnił, że przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, ale realizacja będzie w 2016-2017.

Następnie p. Wójt zaprosił na symboliczną wigilię, która odbędzie się w dniu 20.12.2015 o godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury.

Radna Monika Uscińska zaprosiła na Wigilię w Ładzyniu, a Sołtys Janina Weselińska na wigilię w Cisówce.     

   

Ad 17.

Po wyczerpaniu wszystkich punktów zawartych w porządku obrad Elżbieta Król  Przewodnicząca Rady Gminy zamknęła XI sesję Rady Gminy Stanisławów.

 

 

          Protokołowała                                                                                                                                

 

           Hanna Pietrzyk                                              

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Hanna Pietrzyk
    data wytworzenia: 2016-01-04
  • opublikował: Tomasz Zdanowicz
    data publikacji: 2016-01-05 09:59
  • zmodyfikował: Tomasz Zdanowicz
    ostatnia modyfikacja: 2019-12-19 15:10

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Hanna Pietrzyk
    data wytworzenia: 2015-12-28
  • opublikował: Tomasz Zdanowicz
    data publikacji: 2016-01-04 14:06
  • zmodyfikował: Tomasz Zdanowicz
    ostatnia modyfikacja: 2019-11-21 10:55

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 55313
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2022-04-22 13:31:16