Banery
Treść strony
Wykaz decyzji
Protokół z posiedzenia gminnej komisji urbanistyczno architektonicznej z dnia 12 września 2017r.
UBIEGANIE SIĘ O WYNAJM LOKALU SOCJALNEGO, ZAMIENNEGO, MIESZKALNEGO WCHODZĄCEGO W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY STANISŁAWÓW
KOGO DOTYCZY
Osób ubiegających się o najem lokalu socjalnego, które :
- nabyły prawo do lokalu socjalnego na podstawie orzeczenia sądu;
- lub które spełniają jednocześnie następujące warunki:
- zamieszkiwały na terenie gminy bezpośrednio przed złożeniem wniosku przez okres 5 lat;
- nie mają tytułu prawnego do lokalu;
- których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o wynajem lokalu jest niższy niż 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.
Osób ubiegających się najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony, które spełniają jednocześnie następujące warunki:
- zamieszkiwały w sposób ciągły na terenie gminy bezpośrednio przed złożeniem wniosku przez okres 5 lat;
- mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe;
- których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o wynajem lokalu jest niższy niż 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym;
Osób ubiegających się o najem lokalu mieszkalnego na czas trwania stosunku pracy, które są niezbędne do pracy na terenie gminy.
- Niezbędność osób do pracy na terenie gminy ustala Wójt Gminy na wniosek podmiotu zatrudniającego osobę ubiegającą się o najem lokalu.
- Przez spełnienie warunków niezbędności osoby do pracy na terenie gminy należy rozumieć zwłaszcza:
- wysokie kwalifikacje osoby, której nie będzie można zatrudnić jeżeli nie zaproponuje się jej lokalu mieszkalnego;
- zagrożenie zwolnienia się z pracy osoby o wysokich kwalifikacjach, jeżeli nie zapewni się jej lokalu mieszkalnego i braku możliwości zatrudnienia innej osoby o porównywalnych kwalifikacjach.
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek do Wójta Gminy Stanisławów o wynajem lokalu socjalnego, zastępczego, mieszkalnego,* wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy
- Deklaracja o wysokości dochodu ( wzór do pobrania).
- Dokumenty potwierdzające wysokość dochodu i danych zawartych we wniosku.
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Urząd Gminy w Stanisławowie - pok. nr 13 lub w kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu.
OPŁATY
Złożenie podania wraz z załącznikami – nie podlega opłacie skarbowej.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
- Osoby ubiegające się zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego z mieszkaniowego zasobu gminy składają w Urzędzie Gminy wniosek, deklarację o wysokości dochodu oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodu i dane zawarte we wniosku.
- Wnioski osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego podlegają wpisaniu do rejestru osób oczekujących na zawarcie lokalu mieszkalnego i socjalnego w Gminie.
- Właściwy pracownik Urzędu Gminy sprawdza kompletność dokumentów, ich wiarygodność i spełnienie zasad określonych w uchwale Rady Gminy.
- Osoby, które złożyły niekompletny wniosek są wzywane do uzupełnienia zawartych w nich danych lub brakujących załączników w ciągu 14 dni. Nieuzupełnienie danych i niedostarczenie brakujących załączników skutkuje wykreśleniem z rejestru osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego.
- W przypadku wątpliwości co do wiarygodności danych zawartych we wniosku i w załącznikach Wójt Gminy zleca przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy przeprowadza się w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu (Dz.U.z 2013 r. poz. 589). Pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenia o stanie majątkowym.
- Osoby: które odmówiły złożenia oświadczenia o stanie majątkowym, u których występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami, wykazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest ona w stanie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe; które wykazały we wniosku liczbę osób wspólnie zamieszkałych większą niż faktyczna liczba osób zamieszkałych: które podały inne, nieprawdziwe dane, mające wpływ na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego lub nie spełniają zasad określony w uchwale Rady Gminy podlegają wykreśleniu z rejestru osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego.
- O wykreśleniu z rejestru osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego osoby te są informowane na piśmie.
- Przed skierowaniem do rozpatrzenia przez Komisję Mieszkaniową wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego, jeżeli od złożenia wniosku minęło więcej niż trzy miesiące, należy wezwać wnioskodawcę do potwierdzenia danych w nim zawartych lub ich zmiany i uzupełnienia.
- Wnioski osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego, figurujące w rejestrze osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego,są rozpatrywane przez Komisję Mieszkaniową, po uzyskaniu przez Gminę wolnego lokalu mieszkalnego lub socjalnego.
- Komisja Mieszkaniowa, rozpatrując wnioski o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego, jeżeli uzna dane zawarte we wniosku oraz uzyskane w ramach wywiadu za niewystarczające, może wezwać wnioskodawców do złożenia dodatkowych wyjaśnień lub dokonać oględzin dotychczasowego miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
- Komisja Mieszkaniowa rozpatrując wnioski o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego, kieruje się zasadami zawartymi w uchwale Rady Gminy.
- Komisja Mieszkaniowa po rozpatrzeniu wniosków sporządza protokół w którym zawiera propozycje zawarcia umowy najmu lokali mieszkalnych i socjalnych z konkretnymi osobami, które złożyły wniosek oraz uzasadnia swoje propozycje.
- Protokół Komisji Mieszkaniowej zatwierdza Wójt, zgadzając się z wnioskami Komisji lub określając inne rozwiązania.
- Po ustaleniu osób, z którymi zostaną zawarte umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego sporządza się wykaz tych osób. Wykaz ten wywiesza się na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy, publikuje się w BIP Urzędu Gminy oraz przesyła osobom, których wnioski były rozpatrywane.
- W ciągu 14 dni osoby, których wnioski były rozpatrywane mogą wnieść do Wójta Gminy o ponowne rozpatrzenie wniosku.
- Odwołania Wójt Gminy rozpatruje w ciągu 30 dni od ich złożenia. Przy rozpatrywaniu odwołań Wójt Gminy zasięga opinii Komisji Mieszkaniowej.
- Po rozpatrzeniu odwołań Komisja Mieszkaniowa sporządza protokół, w którym przedstawia propozycje uznania odwołania i zmiany wykazu osób do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego,lub jego odrzucenia.
- Wójt Gminy po zapoznaniu się z protokółem Komisji Mieszkaniowej i jej propozycjami, podejmuje ostateczną decyzję o wskazaniu osób do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego.
- O podjętej przez Wójta decyzji pisemnie informowane są osoby, które złożyły odwołanie i osoby, z którymi planuje się zawrzeć umowę najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego.
- Osoby te w ciągu 14 dni od powiadomienia mają prawo odmówić podpisania umowy najmu lokalu. Niepodpisanie umowy najmu lokalu w ciągu 14 dni jest jednoznaczne z odmową jej podpisania.
- W przypadkach szczególnie uzasadnionych względami społecznymi, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej i Rady Gminy, Wójt może zawrzeć umowę najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego z gminnego zasobu mieszkaniowego z osobą niespełniającą wymogów zawartych w uchwale Rady Gminy.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA
Inspektor do spraw obronnych, obrony cywilnej ochrony ppoż i gospodarki komunalnej – Jan Świętochowski pok. nr 13, tel. 25 7575848
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U. Dz 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm. ).
- Uchwała Nr XXXIII/180/2014 Rady Gminy Stanisławów z dnia 20.01.2014 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Stanisławów
- autor informacji: Jan Świętochowskidata wytworzenia: 2014-08-20
- opublikował: Tomasz Zdanowiczdata publikacji: 2015-12-30 09:38
- zmodyfikował: Tomasz Zdanowiczostatnia modyfikacja: 2015-12-29 15:25
Wniosek o mieszkanie
- opublikował: Tomasz Zdanowiczdata publikacji: 2015-12-29 15:34
UBIEGANIE SIĘ O PRZYZNANIE DODATKU MIESZKALNEGO
KOGO DOTYCZY
Dodatek mieszkaniowy, przysługuje:
1) najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
2) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im
spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
3) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach
stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali
mieszkalnych,
4) innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego
i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
5) osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym
na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje na podstawie tylko jednego z wyżej wymienionych tytułów.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje wyżej wymienionym osobom, jeżeli
średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), zwana dalej ,,normatywną powierzchnią”, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
1) 35 m2 - dla 1 osoby,
2) 40 m2 - dla 2 osób,
3) 45 m2 - dla 3 osób,
4) 55 m2 - dla 4 osób,
5) 65 m2 - dla 5 osób,
6) 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej
liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię
tego lokalu o 5 m2.
WYMAGANE DOKUMENTY
1. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego /załącznik nr 1/.
2. Deklaracja o wysokości dochodów gospodarstwa domowego za okres miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi ich wysokość /załącznik nr 2/.
3. Oświadczenie o stanie majątkowym.
4. Właściciel domu jednorodzinnego jest obowiązany dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające wielkość powierzchni użytkowej, stan wyposażenia technicznego budynku i kserokopie dokumentów potwierdzających wysokość ponoszonych opłat.
5. Właściciele lokali w budynkach wspólnot mieszkaniowych składają ostatni wydruk opłat czynszowych.
6. Podnajemcy lokali mieszkalnych dostarczają kserokopie umowy najmu i dokumentów potwierdzających wysokość
ponoszonych opłat.
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Urząd Gminy w Stanisławowie - pok. nr 13 lub w kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu.
OPŁATY
Złożenie podania wraz z załącznikami – nie podlega opłacie skarbowej.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Do 30 dni od daty złożenia wniosku.
Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu
złożenia wniosku.
TRYB ODWOŁAWCZY
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Siedlcach, za pośrednictwem Wójta Gminy Stanisławów w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołania należy składać w kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu. Odwołanie nie podlega opłacie.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA
Podinspektor do spraw obronnych, obrony cywilnej ochrony ppoż i gospodarki komunalnej – Jan Świętochowski pok. nr 13, tel. bezpośredni (025)7575848
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 z późn. zmianami);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 156, poz.1817 z późn. zmianami);
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia
wywiadu (Dz. U. Nr 156, poz. 1828);
- autor informacji: Jan Świętochowski
- opublikował: Tomasz Zdanowiczdata publikacji: 2015-12-30 09:38
- zmodyfikował: Tomasz Zdanowiczostatnia modyfikacja: 2015-12-30 08:42
Wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy
- opublikował: Tomasz Zdanowiczdata publikacji: 2015-12-30 08:46
- zmodyfikował: Tomasz Zdanowiczostatnia modyfikacja: 2015-12-30 08:48
UBIEGANIE SIĘ O PRZYZNANIE ZRYCZAŁTOWANEGO DODATKU ENERGETYCZNEGO
KOGO DOTYCZY
Zryczałtowany dodatek energetyczny przysługuje:
-
odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966),
-
która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.
WYMAGANE DOKUMENTY
-
Wniosek o przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego (wzór do pobrania).
-
Umowa kompleksowa lub umowa sprzedaży energii elektrycznej zawarta z przedsiębiorstwem energetycznym.
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Urząd Gminy w Stanisławowie - pok. nr 13 lub w kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu.
OPŁATY
Złożenie podania wraz z załącznikami – nie podlega opłacie skarbowej.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania zryczałtowanego dodatku energetycznego wydawana jest w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
Dodatek energetyczny wynosi miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
TRYB ODWOŁAWCZY
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Siedlcach, za pośrednictwem Wójta Gminy Stanisławów w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołania należy składać w kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu. Odwołanie nie podlega opłacie.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA
Inspektor do spraw obronnych, obrony cywilnej ochrony ppoż i gospodarki komunalnej – Jan Świętochowski pok. nr 13, tel. bezpośredni (025)7575848
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966 z późn. zm. )
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267)
Wniosek o ryczałt
- autor informacji: Jan Świętochowski
- opublikował: Tomasz Zdanowiczdata publikacji: 2015-12-30 09:38
Metryka strony
Urząd Gminy Stanisławów
ul. Rynek 32
05-304 Stanisławów
powiat miński
województwo mazowieckie
Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy Mińsk Mazowiecki oddział Stanisławów
nr konta: 47 9226 0005 0035 0583 2000 0010
Dane kontaktowe
tel. +48 25 757 58 58, +48 25 757 50 90
fax: +48 25 757 58 57
e-mail: urzad.gminy@stanislawow.pl
strona internetowa: www.stanislawow.pl
EPUAP Identyfikator (skrytka): 5c4cdcj18g
Godziny urzędowania
poniedziałek: 9:00-17:00
wtorek-piątek: 8:00-16:00